AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego na Dwóch Brzegach

Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i doceniony przez jury Berlinale najnowszy film Tomasza Wasilewskiego „Zjednoczone stany miłości” pokażemy na tegorocznych Dwóch Brzegach w sekcji „Świat pod namiotem”.  Do sekcji trafiają filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach.

„Zjednoczone stany miłości” to kino mistrzowsko wyreżyserowane przez Wasielewskiego, który jak Almodovar czy Szumowska doskonale czuje emocjonalność kobiet. Widzowie odnajdą tam wyjątkowe portrety, w rewelacyjnej odsłonie kwartetu aktorskiego Magdaleny Cieleckiej, Marty Nieradkiewicz, Julii Kijowskiej i Doroty Kolak, z uniwersalnym przekazem zrozumiałym pod każdą szerokością geograficzną.

Kiedy wyobrażałem sobie „Zjednoczone stany miłości”, zawsze myślałem o wizualnej prostocie, o płaskich kadrach i surowości. Zamierzałem stosować jak najwięcej mastershotów. Taki sposób opowiadania cechuje kino, które tworzę – tak o swoim filmie mówi reżyser.

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

© Zjednoczone stany miłości, dir. Tomasz Wasilewski, fot. Oliva Soto

© Zjednoczone stany miłości, dir. Tomasz Wasilewski, fot. Oliva Soto

© Zjednoczone stany miłości, dir. Tomasz Wasilewski

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow