AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Złota Palma z Cannes i Złoty Niedźwiedź z Berlina na otwarcie Dwóch Brzegów

10. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozpocznie się już 30 lipca. Poniżej prezentujemy szczegóły Gali Otwarcia.

Dwa Brzegi zainaugurujemy tegorocznym zwycięzcą Festiwalu Filmowego w Cannes: „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. To zabawne i poruszające dzieło jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina, które przyniosło mu drugą statuetkę Złotej Palmy. Film opowiada historię zmagań chorego mężczyzny z biurokracją systemu opieki społecznej.

„Fuocoammare. Ogień na morzu”, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale – najnowszy film twórcy dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”) – również pojawi się na Dwóch Brzegach. Widzowie zobaczą go tego samego wieczoru.

„Ogień na morzu” był realizowany przez kilka lat na Lampedusie, malutkiej wyspie między Afryką i Europą, terytorialnie przynależącej do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, szukających schronienia przed wojną i głodem. 54-letni reżyser zamieszkał na wyspie, aby poznać tamtejsze realia. Film przestawia obraz świata, w którym obok codziennego, normalnego życia mieszkańców wyspy, znalazło się także miejsce dla przybyszów z zewnątrz.

30 lipca zainaugurujemy także sekcję „Muzyka moja miłość” filmem Carlosa Saury „Argentyna, Argentyna”. Widzowie na własne uszy usłyszą jak tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.

Na zamknięcie festiwalu pokażemy z kolei „Służącą” Park Chan-wooka. To adaptacja bestsellerowej powieści Sarah Waters „Złodziejka” w reżyserii twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes „Old Boya”.

Gala Otwarcia Festiwalu Dwa Brzegi 30 lipca w Kazimierzu Dolnym. Szczegółowy program dostępny od 20 lipca.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow