AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Ja, Daniel Blake” Kena Loacha na otwarcie Festiwalu Dwa Brzegi

Zdobywca Złotej Palmy, „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha, otworzy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tegoroczna edycja odbędzie się już po raz dziesiąty.

30 lipca 2016, podczas gali otwarcia Dwóch Brzegów, zaprezentujemy tegoroczną Złotą Palmę Festiwalu Filmowego w Cannes: „Ja, Daniel Blake” Kena Loacha. To wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Brytyjski reżyser to weteran canneńskiego festiwalu. W 2006 roku zdobył Złotą Palmę za „Wiatr buszujący w jęczmieniu”, w 2012 otrzymał Nagrodę Jury za najlepszy film za film – „Whisky dla aniołów”. Loach ma również na koncie statuetki Cezara i Kryształowego Globusa, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Był pięciokrotnie nominowany do nagrody BAFTA.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow