AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Muzyka, moja miłość. Czego posłuchamy na Dwóch Brzegach?

„Argentyna, Argentyna”, „Miles Ahead” i „Let’s Get Lost” – to tylko niektóre propozycje, jakie czekają na gości Dwóch Brzegów w sekcji „Muzyka, moja miłość”.

Pierwszy z wymienionych to nominowany do argentyńskiego Oscara muzyczny film mistrza hiszpańskiego kina – Carlosa Saury i zarazem otwarcie sekcji (30 lipca). Reżyser niezapomnianych arcydzieł „Nakarmić kruki” i „Carmen” zabierze widzów do serca argentyńskiej muzyki.

W programie pojedynek gigantów jazzu, mistrzów trąbki – Cheta Bakera i Milesa Davisa – w filmach „Let’s Get Lost” i „Miles Ahead”. Pierwszy dokument to fascynująca seria wywiadów przeplatana fragmentami nagrań archiwalnych z Bakerem. „Miles Ahead” z Donem Cheadlem w roli głównej jest podróżą przez życie i muzykę Milesa Davisa, który stał się światową ikoną jazzu.

„Grając Lecuonę” powstał w hołdzie Ernesto Lecuonie, jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu i kompozytorów. Trzech wybitnych pianistów latynoamerykańskiego jazzu: Chucho Valdés, Michel Camilo i Gonzalo Rubalcaba wspólnie grają jego muzykę, która dziś, ponad 50 lat od śmierci artysty, nadal potrafi inspirować.

Dokument muzyczny „Melodia hałasu” to odważna wyprawa w świat dźwięków i brzmień, rytmów i ciszy wraz z ludźmi, którzy potrafią słuchać niezwykle uważnie. Muzycy do grania używają różnych przedmiotów, warzyw, a nawet śmieci. Jak mówi jeden z bohaterów „hałas to muzyka, na którą nie jesteśmy gotowi”.

W programie ponadto: „Presenting Princess Shaw” – historia 38-letniej Samanthy Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shaw umieszczała na Youtube nagrane przez siebie a cappella piosenki; „Sonita” o młodej utalentowanej raperce-Afgance, którą chciano zmusić do małżeństwa; oraz „Seks, marakasy i pieski chihuahua” – muzyczna opowieść z niezwykle barwną postacią jaką jest Xavier Cugat, jedyny Hiszpana posiadającego aż dwie gwiazdy w Alei Gwiazd w Hollywood.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu dostępny od 20 lipca.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow