AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Bogusław Linda gościem specjalnym Dwóch Brzegów

Bohaterem tegorocznej sekcji „I Bóg stworzył aktora” 10. edycji Dwóch Brzegów jest Bogusław Linda. Aktor będzie gościem specjalnym festiwalu.

Linda przyznaje, że z graniem w filmach jest jak ze skokiem ze spadochronem. Pokażemy różne oblicza aktora, zaczynając od „Gorączki” i „Kobiety samotnej” Agnieszki Holland, przez „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego, po „Szamankę” Andrzeja Żuławskiego i film „Magnat” Filipa Bajona. Podczas spotkania w Kazimierzu reżyser osobiście opowie o pracy z Bogusławem Lindą. Zarówno „Przypadek” jak i „Kobietę samotną” dwubrzegowa publiczność obejrzy w wersji po cyfrowej rekonstrukcji.

Linda stworzył świetne kreacje w najgłośniejszych filmach lat 80. i 90. i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci kina. Sięgniemy po kultowe filmy z udziałem aktora, m.in. „Krolla” i „Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego oraz „Zabij mnie glino” Jacka Bromskiego. Aktor w 2006 roku próbował swoich sił w roli reżysera: nakręcił wówczas „Jasne błękitne okna”, które są nostalgiczną opowieścią o przyjaźni, wspomnieniach i próbie ponownego odnalezienia się w świecie. Ten tytuł również pokażemy na festiwalu.

Do tej pory bohaterami sekcji „I Bóg stworzył aktora” byli m.in.: Krystyna Janda, Stanisława Celińska, Janusz Gajos, Marek Kondrat i Jerzy Stuhr.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu dostępny od 20 lipca.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow