AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Hansen-Løve, Vinterberg, Ade, Berrached – ich filmy zobaczymy na Dwóch Brzegach

Jak co roku na Dwóch Brzegach najlepsze propozycje filmowe i odkrycia ostatnich miesięcy. W programie sekcji „Świat pod namiotem” znajda się filmy, które święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach.

„Co przynosi przyszłość” Mii Hansen-Løve to historia paryskiej nauczycielki filozofii, Nathalie. Bohaterka musi stawić czoła zaborczej matce i mężowi, który zostawił ją dla innej kobiety. W głównej roli znakomita Isabelle Huppert, aż piętnastokrotnie nominowana do francuskich Cezarów i dwukrotnie nagradzana w Cannes.

Ponadto niepowtarzalna okazja do obejrzenia filmu Maren Ade „Toni Erdmann”, canneńskiego hitu, który do polskich kin trafi dopiero w marcu przyszłego roku. To przewrotna komedia o trudniej relacji ojca i córki, o dwóch pokoleniach i pogłębiającej się między nimi przepaści.

Na festiwalu sięgniemy po trudne tematy, wszystko za sprawą „24 tygodni” (reż. Anne Zohra Berrached) i „Śmierci w Sarajewie” (Danis Tanović). Pierwszy to historia Astrid i Markusa, których życie zakłóca diagnoza lekarzy o chorobie drugiego dziecka. „Śmierć w Sarajewie”, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI w Berlinie, sięga po doświadczenie wojny.

Thomas Vinterberg i jego najnowszy obraz „Komuna” to historia społecznego eksperymentu prezenterki telewizyjnej i jej męża, który do wielkiego domu zapraszają grupę znajomych. Ich  wymarzona wspólnota rozsypuje się gdy Erik sprowadza do domu młodą studentkę.

W programie także m.in. obraz Brazylijczyka Klebera Mendonca Filho „Aquarius” z Sonią Bragą – egzotyczną pięknością, pamiętną odtwórczynią głównej roli w „Pocałunku kobiety-pająka” Hectora Babenco oraz  „Służąca” Parka Chan-wooka – tegoroczny film zamknięcia Dwóch Brzegów.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu dostępny od 20 lipca.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow