AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Muzyczna odsłona Festiwalu Dwa Brzegi

Tegoroczna edycja Dwóch Brzegów upłynie nie tylko pod znakiem filmów, lecz także muzyki. Codziennie festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w niezwykłych koncertach na kazimierskim Dużym Rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Pierwszego dnia Festiwalu, 30 lipca, czeka nas muzyczna podróż do lat 20. i 30. Wszystko za sprawą WARSZAWSKIEJ ORKIESTRY SENTYMENTALNEJ, która zrodziła się z zamiłowania do dawnych melodii. Wspólnie z Orkiestrą wrócimy do czasów retro i odkryjemy czar piosenek z repertuaru Mieczysława Fogga czy Wiery Gran, dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

W niedzielę na Rynku w Kazimierzu pojawi się ADAM STRUG z zespołem. To nietuzinkowa postać, którą trzeba usłyszeć na żywo. Jest kompozytorem muzyki autorskiej, teatralnej i filmowej, scenarzystą i śpiewakiem o zjawiskowym głosie. To artysta owładnięty słowiańskim duchem, który od lat ocala, bada i wykonuje dawne polskie pieśni, przechowywane w tradycji ustnej.

1 sierpnia scenę (i publiczność!) zaczaruje OLA BILIŃSKA. Artystka spełnia się muzycznie w zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po własny, autorski, mistyczno-folkowy Babadag oraz Berjozkele – przedwojenne kołysanki w jidysz wykonywane z użyciem instrumentów tradycyjnych oraz elektroniki. Na Dwóch Brzegach zaśpiewa w jidysz o… miłości. Kompozycje pochodzą z jej najnowszej płyty zatytułowanej „Libelid”.

Kazimierski Duży Rynek aż prosi o zapełnienie się tańczącymi przyjaciółmi. Okazja do pląsów nadarza się 2 sierpnia, a zadba o to JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA. To muzycy i tancerze, którzy po latach grania na przyzbie, terminowania u wiejskich muzykantów, muzycznych przygodach w szerokim świecie, a nawet w teatrach i szkołach muzycznych grają dziś za oceanami i lokalnie, przede wszystkim do tańca. A grają tak, że spódnice fruwają wyżej kominów, a zużycie obuwia znacznie wzrasta.

W festiwalowy czwartek Kazimierzem zawładną tradycyjne melodie cygańskie, karpackie i bałkańskie. Ekscytujący występ szykuje ČAČI VORBA – jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Czeka nas wybuchowa mieszanka tradycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej.

A na zakończenie – MŁODA POLSKA FILHARMONIA pod dyrekcją ADAMA KLOCKA, która zaprosiła do udziału w trasie koncertowej zespół VOŁOSI – improwizujący kwintet smyczkowy złożony z muzyków klasycznych i górali. Usłyszymy specjalnie zaaranżowane na orkiestrę autorskie kompozycje Vołochów. Połączenie energii i entuzjazmu Młodej Polskiej Filharmonii z ekspresyjnymi i spontanicznym zespołem jest gwarantem doskonałej zabawy zarówno dla muzyków, jak i publiczności. To niezwykłe wydarzenie 5 sierpnia.

Koncerty na 10. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywają się codziennie (od 30 lipca do 5 sierpnia) na Dużym Rynku w Kazimierzu Dolnym o godzinie 20:30. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow