AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kino lat 30. po cyfrowej rekonstrukcji na Dwóch Brzegach

W sekcji „Kino lat 30. – Filmoteka Narodowa” zobaczymy przedwojenne przeboje ze Smosarską, Dymszą i Żabczyńskim. Seanse poprzedzi krótkie wprowadzenie specjalisty z FN.

Na Dwóch Brzegach sześć specjalnie wyselekcjonowanych tytułów. Znajdują się tam zarówno komedie, jak i jedyny polski przedwojenny film grozy.

W programie: „Sportowiec mimo woli” – komedia pomyłek z Iną Benitą, Adolfem Dymszą i Aleksandrem Żabczyńskim w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców dwudziestolecia; „Ludzie Wisły” – film kręcony w plenerze, z unikatowymi widokami przedwojennego Torunia, Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą; „U kresu drogi” – film grozy ze znakomitym Kazimierzem Junoszą-Stępowskim w roli głównej; „Ada to nie wypada!” – przezabawna komedia muzyczna ze wspaniałą Lodą Niemirzanką oraz Antonim Fertnerem, nestorem polskich komików;  „Dwie Joasie” – przedwojenna „Brzydula” z Jadzią Smosarską, okrzykniętą królową polskiego ekranu; „ABC Miłości” – komedia muzyczna z ulubieńcem publiczności – Adolfem Dymszą.

Przed każdym filmem specjalista z Filmoteki Narodowej opowie o najciekawszych faktach, dotyczących polskiej przedwojennej kinematografii, zdradzi ciekawostki dotyczące produkcji filmowej oraz przybliży sylwetki popularnych aktorów, którzy do dziś pozostają ulubieńcami publiczności.

Wszystkie filmy przeszły gruntowną renowację obrazu i dźwięku w ramach projektu NITROFILM. Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów przedwojennych w Filmotece Narodowej w Warszawie.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Szczegółowy program Festiwalu dostępny od 20 lipca.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow