Duży Rynek | CACI VORBA

Data
Godzina
Miejsce
04/08
20:30
DUŻY RYNEK


Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman / Rafał Gontarski – akordeon/ Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew / Robert Brzozowski – kontrabas / Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne

OPIS

ČAČI VORBA to oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych remake'ów pełnych nie-folkowych pomysłów, czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej. Wszystko to sprawia, że ich muzyka wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach cygańska fuzja gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy.

Wokalistka i skrzypaczka MARIA NATANSON w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszająca się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworząca własne teksty i śpiewająca w tym języku.

Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym Womad Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach zespół Čači Vorba postrzegany jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. W tym roku grupa promuje trzecią płytę „Šatrika”, świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności oraz reprezentując Polskę na jednym z największych europejskich wydarzeń muzycznych, Tallinn Music Week. Cztery lata po udanym albumie „Tajno Biav” (Folkowy Fonogram Roku 2011) grupa powróciła z nowym krążkiem, jeszcze szerzej niż dotychczas wykraczając poza to, co w nurcie folk/worldmusic standardowo szufladkuje się jako „gypsy”, „balkan” czy „carpathian”. W niespełna dwa miesiące od wydania „Šatrika” odniosła duży międzynarodowy sukces – wyróżniły ją dwa czołowe brytyjskie magazyny worldmusic: „Froots” i „Songlines”, otrzymała nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków oraz wysokie notowania europejskich i światowych rankingów płytowych, zaś piosenka „Amaro kheliben” przez kilka  tygodni krążyła w czołówce listy przebojów warszawskiego Radia Dla Ciebie.

ŠATRIKA to wielobarwna opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej i Bałkanów, przez nieistniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Od przesyconej magią poezji ludowej, twórczości romskiej poetki Papuszy, po własne teksty pisane w wielu językach. Od muzyki etnicznej, cygańskiego swinga, rumuńskiego bluesa, brzmień śródziemnomorskich, czy w zaskakujący sposób przetworzonego bałkańskiego popu, po jazz, psychodelię oraz wymykające się muzycznym definicjom własne pomysły.

„Mój ulubiony zespół”. (Wojciech Waglewski, „Magiel Wagli”, Trójka)

„Čači Vorby radzę wypatrywać i na plakacie, i w sklepach, a nade wszystko na antenie”. (Wojciech Ossowski, „Oss'over”, Trójka)

„W Polsce nikt tak wspaniale nie gra muzyki cygańskiej”. (Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio)

NA KONCERT ZAPRASZA T-MOBILE.

www.facebook.com/cacivorba


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow