Werner Herzog, jeden z najsłynniejszych niemieckich filmowców. Dla niektórych mistrz poetyki kreacyjnej, dla innych marzyciel, który przeciąga warstwy metafizyczne w swoich realizacjach. Filmowiec egzystencjalny, który nie przestrzega czystości stylistycznej i bawi się wprowadzając elementy poetyki dokumentalnej do fabuły, a kreację fabularną do dokumentów. Nieodparty poszukiwacz prawdy, sensu istnienia człowieka i jego miejsca we współczesnych cywilizacjach. Typ nieustraszonego podróżnika, którego fascynacja i ciekawość prowadzą do amazońskich lasów i do krainy wiecznej zmarzliny, na szczyty czynnych wulkanów i do ciemni ukrytych jaskiń. Inspirowany malarstwem późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności, uskrzydlany muzyką, upojony chęcią sięgania zawsze jeszcze bardziej w głąb. Jego filmy dokumentalne poruszają określoną tematykę, można dostrzec zapętlające się motywy, jak również wyraźne typy bohaterów: skazani za grzech „inności” - niepełnosprawni i upośledzeni, pełnoetatowi marzyciele, pasjonaci balansujący na krawędzi życia i śmierci, outsiderzy, którzy wybrali wolność z dala od dobrodziejstw cywilizacji. Jakie cechy wspólne możemy w nich odnaleźć? Czego możemy się od nich nauczyć?
AGNIESZKA WOŁOWCZYK – Z wykształcenia dziennikarka (Instytut Politologii, kierunek: dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Opolskim oraz na Uniwersytecie Castilla La Mancha w Hiszpanii), a także latynoamerykanistka (Instytut Amerykanistyki, kierunek: kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów na Uniwersytecie Warszawskim). Z zamiłowania podróżniczka, prekursorka argentyńskiej wyprawy śladami Tony’ego Halika w ramach projektu Ameryka Halika 2016-18. Związana z Akademią Dokumentalną – inicjatywą edukacyjną, która ma na celu kształcenie świadomości odbiorcy kina dokumentalnego.
MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.
„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy, ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”, jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.
MŁODZI WYKŁADAJĄ | CZEGO UCZĄ BOHATERZY FILMÓW DOKUMENTALNYCH WERNERA HERZOGA? – Agnieszka Wołowczyk
Data
Godzina
Miejsce
02/08
11:30
KOKPIT
OPIS
ZNAJDŹ NAS