Duży Rynek | VOŁOSI I MŁODA POLSKA FILHARMONIA, DYR. ADAM KLOCEK

Data
Godzina
Miejsce
05/08
20:30
DUŻY RYNEK


Vołosi: Krzysztof Lasoń – skrzypce / Stanisław Lasoń – wiolonczela / Robert Waszut – kontrabas / Jan Kaczmarzyk – altówka trzystrunowa / Mateusz Adamczyk – skrzypce; Młoda Polska Filharmonia pod dyrekcją Adama Klocka

OPIS

Koncert zespołu VOŁOSI, jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki folkowej, z towarzyszeniem MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII – znakomitej młodzieżowej orkiestry symfonicznej, prowadzonej przez laureata nagrody Grammy ADAMA KLOCKA. Koncert jest połączeniem tradycyjnej formy koncertu na orkiestrę z towarzyszeniem kwintetu solistów. Łączy żywiołowość i wirtuozerię zespołu Vołosi z potęgą i pełnym spektrum brzmienia orkiestry symfonicznej. Precyzyjne aranżacje orkiestrowe tradycyjnej muzyki etnicznej, wywodzącej się z terenu całego łuku Karpat, przywodzą na myśl najwspanialsze dzieła Szymanowskiego czy Kilara, nie zatracając przy tym witalności i energii.

www.facebook.com/volosi
www.facebook.com/Młoda-Polska-Filharmonia-168655013188737


WYKONAWCY
VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Ich muzyka to połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość. Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „Vołosi są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.

MŁODA POLSKA FILHARMONIA, młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło, rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. MPF to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Złożona jest z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lata wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

„Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już dziewiątą, trasę koncertową. Jak co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem z naszym gościem specjalnym, zespołem Vołosi, zabierzemy Państwa w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia”– powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow