Duży Rynek | LIBELID – OLA BILIŃSKA Z ZESPOŁEM

Data
Godzina
Miejsce
01/08
20:30
DUŻY RYNEK


Ola Bilińska – śpiew, syntezator OP-1, gitara elektryczna, looper / Edyta Czerniewicz – wiolonczela, śpiew / Katarzyna Kolbowska – harfa, śpiew / Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, śpiew / Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina, śpiew

OPIS

LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez OLĘ BILIŃSKĄ z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków. Utwory układają się w opowieść o rożnych odcieniach i obliczach miłości. W tekstach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności: kojarzone małżeństwa, silne więzy rodzinne, obrazy z codziennego życia – takiego, jakie było ono przed Zagładą. Z drugiej strony teksty utworów obfitują w obrazy poetyckie o wymiarze uniwersalnym, w którym miłość nie mierzona jest czasem, obyczajowością i pochodzeniem. Są one wciąż zaskakująco świeże i aktualne, ujmują poczuciem humoru i delikatnością nastroju.

Założeniem muzycznym było utkanie subtelnego połączenia brzmień akustycznych i elektronicznych – nowoczesny syntezator OP-1 i looper spotykają się tu z cymbałami, wiolonczelą i mandoliną, a trąbka odbija się echem elektronicznych efektów. Forma nie ma jednak za zadanie szokować swoją nowoczesnością. Celem jest stworzenie nastroju, oprawy dla wybrzmienia bogactwa emocji zawartych w tekstach – czułości, namiętności, odrzucenia, zadumy nad uczuciem dawno minionym lub utraconym.

Projekt „Libelid” stanowi kontynuację płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2014, przyznawany przez radiową Dwójkę oraz tytuł Folkowej Płyty Roku 2014 w konkursie portalu folk.pl. Aktualny projekt, rozwijający temat nowoczesnych adaptacji muzyki żydowskiej w jidysz, miał swoją premierę podczas festiwalu Nowa Muzyka Żydowska 2015 w Warszawie. Koncert, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, został zarejestrowany przez radiową Dwójkę, a pięknie wydana płyta „Libelid” ukazała się w maju 2016 roku nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

NA KONCERT ZAPRASZA T-MOBILE.

www.soundcloud.com/ola-bili-ska


WYKONAWCY
OLA BILINSKA – Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka, na co dzień liderka mistyczno-folkowego Babadag. Wspiera wokalnie Muzykę Końca Lata, współpracuje m. in. z Maciejem Cieślakiem, Raphaelem Rogińskim, SzaZaZe, Andrzejem Smolikiem, Danielem Pigońskim. Na swojej ścieżce muzycznej śpiewała już gatunki tak rożne jak alternatywny pop, rock, house, techno, jazz, bluegrass, opera i miejski folk. Z wykształcenia anglistka i tłumaczka poezji.

EDYTA CZERNIEWICZ – Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień pracuje jako wiolonczelistka w Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku. Uczestniczyła w nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje z Teatrem Wybrzeże. Występuje grając solo, w trio fortepianowym, smyczkowym czy kwartecie smyczkowym. Jest także twórcą i wykonawcą programu muzyczno-teatralnego „Coora Domestica” na wiolonczelę i elektronikę.

KATARZYNA KOLBOWSKA – Harfistka związana z duetem Lady Aarp, grającym ambient dub, łączącym syntetyczne brzmienia z laptopa z eterycznymi ćwiekami harfy celtyckiej. Stypendystka MKiDN i NCK. Współpracuje z zespołami Klarknowa, Wovoka and Free People Tribal i Komety. Nagrywała z Noviką, Abradabem i grupą Niechęć.

MICHAŁ MONIUSZKO - Animator kultury i wychowawca, członek Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego prowadzonej przez Ośrodek i Fundację „Pogranicze” w Sejnach. Twórca programu muzycznego i edukacyjnego Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Prowadzi także autorski program Muzyka Miejsca.

KACPER SZROEDER – Wychowanek muzyczny Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Współpracuje z zespołami Cukunft (nowa muzyka żydowska), Sztetl (reinterpretacje muzyki klezmerskiej) i Banda Nella Nebbia. Aktywnie uczestniczy w projektach Ośrodka i Fundacji „Pogranicze” w Sejnach.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow