Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia polska, cymbały / Piotr Piszczatowski – baraban, benek obręczowy / Michał Żak – flety drewniane, klarnet, szałamaja / Piotr Zgorzelski – basy, taniec
JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA (dawniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z nowoczesnością, trasy koncertowe z działalnością edukacyjną. To muzycy i tancerze, którzy po latach grania na przyzbie i muzycznych przygodach w szerokim świecie występują dziś za oceanami i lokalnie. A grają tak, że spódnice fruwają wyżej kominów, a zużycie obuwia znacznie wzrasta. Spontaniczna reakcja publiczności niejednokrotnie przekształca ich koncerty w zabawy taneczne. Ich rozpoznawalny styl stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane. Co można wydobyć z archaicznych, a zarazem wyrafinowanych melodii i rytmów? Czy tradycyjna formuła muzykowania może być ważna dla doświadczenia polskiej tożsamości? Gdzie tkwi źródło polirytmii, w której nic nie jest równe, a wszystko razem precyzyjne? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem orientacyjnym: jest bliska Chopinowi oraz muzyce bluesowej, jazzowej i rockandrollowej.
Zespół w ciągu ośmiu lat istnienia koncertował w większości krajów Europy oraz w Ameryce Północnej i w Azji, opowiadając o wiejskich źródłach mazurków Chopina i o promieniującym przez stulecia stylu polskim. Swoim muzycznym szaleństwem zarażają skutecznie inne nacje. Jednocześnie grupa intensywnie działała w kraju, koncertując, grając do tańca i prowadząc warsztaty tańca, gry na instrumentach i śpiewu, inspirujące wielu młodych ludzi do samodzielnych poszukiwań i kontynuacji muzyki wiejskich mistrzów. Wybrane projekty i koncerty: „Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina” (z pianistą Januszem Olejniczakiem), „Kujawy” (m.in. z Tomaszem Stańką), „Mazurki” (2008), „Serce” (Folkowy Fonogram Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia), udział w prestiżowych targach muzyki świata Womex 2012, „Dzika Muzyka z Serca Polski” (oraz występ na Womex 2013), „Po kolana w Niebie” (2013), „Exploring the Connections” (2014, koncert z okazji Roku Tureckiego), Akademia Kolberga i inne działania edukacyjne.
„W ich muzyce ujęła mnie natychmiast niezwykła umiejętność zespolenia ducha i energii wiejskiej muzyki tanecznej z indywidualną, współczesną wrażliwością. Wzbogacenie dźwięku o instrumenty dęte drewniane i trąbkę dosłownie przenosi ich w inny wymiar muzyczny. Posłuchajcie ich muzyki przez jakieś trzy minuty, a natychmiast uderzy was niezwykłe podobieństwo do klasycznych jazzowych improwizacji z lat 60. i 70.” (Michal Shapiro o koncercie na targach World Music Womex, Huffington Post 2012)
JANUSZ PRUSINOWSKI – Lider zespołu. Został w 2014 roku uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2015 doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultura ludowa. Był również nominowany do nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C.K. Norwida w kategorii muzyka (2015).
NA KONCERT ZAPRASZA T-MOBILE.
ZNAJDŹ NAS