REALIZATORZY

REALIZATORZY

GRAŻYNA TORBICKA – Dyrektor Artystyczna

Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, w stopniu magistra sztuki. Dziennikarka, krytyk filmowy. Autorka koncepcji programowej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym - Janowcu nad Wisłą. Dyrektor Artystyczna tego festiwalu od 2007 roku.

Jurorka na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Berlinie, Cannes, Bari. Moderatorka konferencji prasowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie w 1998 prowadziła ceremonię rozdania nagród Złotych Lwów Weneckich. Przez wiele lat współorganizatorka i gospodyni  wieczorów filmowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Taorminie na Sycylii.

Od 1987 związana z Programem 2 TVP. Autorka licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej. Od 18 lat przygotowuje i prowadzi na antenie TVP 2 magazyn filmowy „Kocham Kino”. Program poświęcony jest sztuce filmowej, zajmuje się promocją i edukacją w dziedzinie kina autorskiego i artystycznego. Jako autorka programu „Kocham Kino” otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jest laureatką wielu nagród. Osiem razy otrzymała nagrodę Akademii Telewizyjnej Wiktora, w tym Wiktora publiczności oraz Super Wiktora i Złotą Telekamerę za całokształt pracy. Za działalność w dziedzinie kultury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 medal Stella Della Solidarieta Italiana przyznany przez Prezydenta Republiki Włoch za zasługi w promocji kultury włoskiej. Jest Honorową Obywatelką miasta Kazimierz Dolny.

e-mail: biuro@dwabrzegi.pl

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow