MŁODZI WYKŁADAJĄ | VIDEO KILLED THE RADIO STAR, CZYLI KRÓTKA HISTORIA TELEDYSKU – Lulu Zubczyńska

Data
Godzina
Miejsce
04/08
11:30
KOKPIT


OPIS

Zanim muzyczną telewizję kablową zdominowały historie o zatkanych toaletach i niechcianych ciążach, w cieniu rosnącej popularności rockowych gigantów rozwijała się nowa, całkiem niepozorna sztuka. W 1981 roku, kiedy powstawało MTV, nie istniał jeszcze termin „klip muzyczny”. Nikt nie uczył, jak robić teledyski. Gatunek kwitnął sam, dziko i nieprzewidywalnie. Po przeszło trzydziestu latach od muzycznej rewolucji, w czasie złotej ery Internetu i aplikacji, mało kto pamięta jeszcze, jaką rolę w kształtowaniu się współczesnego świata i popkultury odegrały teledyski. Tymczasem – teledyski zmieniły wszystko.

LULU ZUBCZYŃSKA – Studentka III roku reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej, absolwentka wiedzy o kulturze w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wokalistka w zespole elektronicznym Divines. Na co dzień naprzemiennie reżyser, operator teledysków i dokumentalista, po godzinach fotograf i pasjonat wiedzy filmowej.

MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.

„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy,  ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”,  jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria  miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow