MŁODZI WYKŁADAJĄ | UCZESTNICZENIE W FILMIE ZAMIAST OGLĄDANIA? CZYLI KTO CZEKA NA INTERAKTYWNE FILMY – Adam Walkowski

Data
Godzina
Miejsce
03/08
16:00
KOKPIT


OPIS

Wynalazek filmu interaktywnego ma już ponad 30 lat i doczekał się nawet swojej złotej epoki w historii gier komputerowych. Jednak dopiero rozwój nowoczesnych technologii internetowych i rozpowszechnienie wideo w Internecie pozwoliły wypłynąć temu niezwykłemu medium do odbiorcy masowego. Przegląd najnowszych produkcji interaktywnych – filmów z wyborem, dokumentów interaktywnych, teledysków interaktywnych. Opowiemy też o interaktywnym kinie, rozszerzaniu filmu za pomocą wirtualnej rzeczywistości i wideo 360.

ADAM WALKOWSKI – Absolwent Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Programista, przedsiębiorca i niezależny filmowiec. Od 6 lat rozwija różnego rodzaju projekty internetowe, współautor technologii tworzenia filmów interaktywnych o nazwie Deligic. Zadebiutował zrealizowaną z własnych środków pełnometrażową komedią „Student Break”, której premiera odbyła się w 2011 roku w Gdańsku. Od 2012 prowadzi firmę technologiczną InventCore, oferującą narzędzia i usługi dla twórców filmów interaktywnych. Od 3 lat organizator sekcji plenerów filmowych Film Spring Open Sławomira Idziaka o nazwie Grupa Dramaturgii Interaktywnej, gdzie prowadzi warsztaty dla filmowców i realizuje eksperymentalne projekty.

MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.

„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy,  ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”,  jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria  miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow