MŁODZI WYKŁADAJĄ | TENDENCJE FOTOGRAFICZNE NA INSTAGRAMIE – NELA: Gosia Kachnikiewicz, Julia Knap

Data
Godzina
Miejsce
06/08
11:30
KOKPIT


OPIS

Tendencje i kreacje na instagramie (pół żartem pół serio). Charakterystyka głównych tematów i sposobów robienia zdjęć na portalu (romantyczny, minimalny, fashion, selfie, awkward, rich kids of instagram). Próba opisania osób posługujących się daną narracją fotograficzną. Cel wykładu: zrozumieć, że każdy kogoś naśladuje, nie ma w tym nic złego. Wszystko już było. Mody i szkoły zawsze miały miejsce.

NELA – Absolwentki Sztuki Mediów ASP w Warszawie, zajmujące się fotografią cyfrową i analogową, lubiące łączyć kulturę wysoką z tą nieco niższą, mające dystans do świata sztuki i do świata w ogóle.

MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.

„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy,  ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”,  jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria  miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow