MŁODZI WYKŁADAJĄ | SOPHIA LOREN. DROGA Z POZZUOLI DO HOLLYWOOD – Natalia Moskal

Data
Godzina
Miejsce
03/08
11:30
KOKPIT


OPIS

Jak mówi jeden z najgłośniejszych filmów włoskiej gwiazdy światowego kina – przedstawiamy Państwu Sophię Loren „Wczoraj, dziś i jutro”. Historia kobiety, którą jako małą dziewczynkę z małego miasteczka niedaleko Neapolu nazywano stechetto (tłum. „wykałaczka”), a która przeobraziła się w zachwycającego motyla i podbiła serca ludzi na całym świecie. Opowieść o sile marzeń, pokonywaniu życiowych przeszkód, niezłomnej ambicji, o radości z życia, ale przede wszystkim o normalnej potrzebie miłości, rodziny i akceptacji siebie. Filmowa partnerka takich gwiazd, jak Cary Grant, Frank Sinatra, Richard Burton, John Wayne, Marcello Mastroianni, ikona mody i piękna. Na wykład o wciąż świecącej gwieździe ekranu w ramach cyklu „Młodzi wykładają” zaprasza Natalia Moskal – wokalistka, prywatnie głęboko pasjonująca się kulturą włoską.

NATALIA MOSKAL – Absolwentka Wydziału Filologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej największą pasją jest muzyka, jest wokalistką i autorką tekstów. W swojej twórczości kładzie duży nacisk na różnorodność i uważa, że kontrast jest dużą zaletą. Artystka podkreśla, że nie jest osobą skupioną na jednej stylistyce, jednej estetyce czy też jednej pasji. Zajmuję się wieloma rzeczami, nie tylko muzyką, co stara się ukazać w swojej twórczości: „można powiedzieć, że jestem tam ja i moje alter ego”, mówi. Oprócz muzyki pasjonuje się kulturą oraz językiem włoskim i spełnia się jako tłumaczka książek. Obecnie pracuje nad pierwszym polskim przekładem książki Esther Kreitman, siostry Singera.

MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.

„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy,  ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”,  jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria  miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow