MŁODZI WYKŁADAJĄ | FADE IN: OD ARYSTOTELESA DO TARANTINO. CZYLI JAK PISAĆ SCENARIUSZE – Filip Styczyński

Data
Godzina
Miejsce
05/07
11:30
KOKPIT


OPIS

Dlaczego w Polsce robi się tyle złych filmów? Ponieważ ludzie piszą wiele złych scenariuszy. Scenariusz jest fundamentem. Bez dobrego scenariusza nie ma dobrej reżyserii, a tym bardziej gry aktorskiej. O podstawach budowania konfliktu, postaci i magii trzech aktów. Elementarny savoir vivre pisania scenariuszy.

FILIP STYCZYŃSKI – Absolwent Scenariopisarstwa w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. W 2011 roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Autorów Polskich w  kategorii Najlepszy Młody Wiersz za wiersz „Za wszystkie...” inspirowany słynnym toastem Marka Hłaski. Trzy lata później debiutował opowiadaniem „Trzy powroty od Julii”. Obecnie pracuje jako redaktor w TVP. Pasjonat i wieloletni adept Wing Tsun Kung Fu.

MŁODZI WYKŁADAJĄ to inicjatywa mająca na celu popularyzację nauki oraz umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin. Twórcą inicjatywy jest Paulina Kinicka, absolwentka wydziału psychologii UW, pasjonatka sztuki i nauki. W ramach projektu cyklicznie odbywają się spotkania, wykłady oraz warsztaty. Inspiracją były szeroko znane na całym świecie konferencje naukowe TED, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych rozpowszechniania”. Autorka inicjatywy chciała stworzyć podobną przestrzeń, ale ponieważ zależało jej na tym, aby dostęp do spotkań mieli wszyscy zainteresowani, cykl jest organizowany w warszawskiej klubokawiarni. Wszystkie spotkania mają charakter nieformalny i prowadzone są w sposób interaktywny tak, aby skrócić dystans pomiędzy prelegentem/ką a słuchaczami. Po każdym spotkaniu odbywa się otwarta dyskusja, a goście otrzymują poleconą literaturę do danego wykładu lub zaświadczenie o odbyciu warsztatu.

„Wierzymy, że młodzi ludzie mogą rewolucjonizować świat nauki oraz inspirować innych dzięki swojej wiedzy,  ideom oraz doświadczeniom. Przykładem młodego geniuszu był Albert Einstein, który już w wieku 26 lat napisał „Szczególną teorię względności”,  jednak ze względu na niesprzyjający Zeitgeist (niemieckie wyrażenie oznaczające „ducha dziejów” lub „ducha epoki”) jego teoria została doceniona (otrzymał nagrodę Nobla) dopiero w 1921 roku, kiedy miał 42 lata. MW chce wyjść naprzeciw intelektualnemu i kulturalnemu klimatowi epoki, tak aby każda idea lub teoria  miała szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej i została doceniona w odpowiednim czasie. MW jest inicjatywą otwartą dla młodych naukowców oraz pasjonatów różnych dziedzin, niekoniecznie stricte naukowych. Każda osoba posiadająca wystarczająco szeroką wiedzę na dany temat może poprowadzić swój własny wykład czy warsztat”.

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow