15 LAT KAZIMIERSKIEJ KONFRATERNI SZTUKI

Data
Godzina
Miejsce
31/07
12:00 wernisaż
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
31/07
12:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
01/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
02/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
03/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
04/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
05/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
06/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
07/08
10:00-17:00
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE


OPIS

15 lat istnienia Kazimierskiej Konfraterni Sztuki to wyjątkowa okazja do zaprezentowania nie tylko twórczości artystów w niej zrzeszonych, ale przede wszystkim pokazania wyjątkowej rangi zjawiska przez nich wykreowanego. To animatorzy życia artystycznego Kazimierza, wpisujący się w długą, bo już ponad dwustuletnią, tradycję malarską miasteczka. Określona przez przyjeżdżających tu w XIX w. malarzy czy później przez Pruszkowskiego i jego uczniów tożsamość miejsca została podtrzymana przez artystyczne działania Konfraterni.

Świadomość istnienia środowiska twórczego w Kazimierzu nastąpiła w 1999 roku, podczas zorganizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie I Salonu Letniego. Zaprezentowano wtedy prace ponad 30 artystów. Powstała idea utworzenia zrzeszenia, co pozwoliło na zintensyfikowanie rozpoznawalności kazimierskiego środowiska artystycznego. Idea szybko zamieniła się w konkret, i tak już w 2000 roku powstała Kazimierska Konfraternia Sztuki. Jesienią tego roku Muzeum Nadwiślańskie ponownie otworzyło swoją przestrzeń, żeby w muzealnej galerii „Dzwonnica” pokazać pierwszą wspólną wystawę członków Konfraterni „Prezentacje”. Jesienią 2001 roku, w tejże galerii, powstało monumentalne dzieło „Gdzie tak naprawdę urodził się Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza” (2x5m), będące rezultatem wspólnej pracy 16 artystów Konfraterni. To pewnego rodzaju credo zrzeszenia. Podkreśla ich wspólnotowy charakter, co jednocześnie zbliża Konfraternię do stworzonej w 1923 roku przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów kolonii artystycznej. To przecież pojęcie sŏcĭĕtās czy commūnĕ stało się wręcz wyróżnikiem tego zjawiska artystycznego. I tak jak Pruszkowiaków zrzeszonych w Bractwie Świętego Łukasza nie wiążą ich ścisłe założenia programowe. Indywidualność artystyczna jest szczególną wartością, a każdy z artystów to odrębna osobowość twórcza wchodząca w interaktywny model działań, wzmacniający więzi między Konfratrami.

Stowarzyszenie znakomicie wpisuje się w definicję kolonii artystycznej, która zakłada, że to rodzaj wspólnoty, której członkowie wchodzący w relacje przyjacielskie razem bawią się, pracują, a przede wszystkim razem malują oraz prowadzą dyskusje i spory na temat sztuki. Wspólne działania przybierają różnoraki charakter. To wspólne plenery, a ten niezmiernie istotny to plener-pielgrzymka do Ziemi Świętej jesienią 2014, owocujący licznymi wystawami. Konfraternia prezentuje swoją twórczość podczas wystaw, nie tylko w Polsce, ale także w Kevelaer, Tervuren, Worpswede (organizator: euroArt – Europejska Federacja Kolonii Artystycznych). Wspólne inicjatywy nabrały także cech cykliczności, czego przykładem może być Kanał Sztuki odbywający się, już od siedmiu lat, w ramach „Dwóch Brzegów”. Przez dwa dni wyschnięty kanał Grodarza staje się galerią, w której wartko płynie nurt sztuki. Przyjacielski charakter zrzeszenia wyraża się najdobitniej w aukcjach charytatywnych na rzecz tych członków Konfraterni, których los nie oszczędził.

Kazimierska Konfraternia sztuki to zrzeszenie otwarte, chętnie przyjmujące tych, dla których Kazimierz jest miejscem szczególnym. Obecnie jest ponad 50 członków, dla których życie łączy się z kreacją, którzy poprzez sztukę poszukują prawdy w otaczającym świecie. A mogą odnaleźć ją właśnie w Kazimierzu będącym dla artystów Konfraterni miejscem nie tylko rzeczywistym, ale także mitycznym, gdzie archaiczne protoobrazy stają się inspiracją dla artystycznej wyobraźni. Duże znaczenie ma także dostrzegalny urok miejsca z jego historią i naturą, czy wpisana w miasteczko opowieść wielu pokoleń. Nie wszyscy artyści Konfraterni zasiedlili Kazimierz, dla większości to ciągłe powroty. To rodzaj pielgrzymki do miejsca kulturowego zakorzenienia, potwierdzającego tożsamość artystyczną.

Wystawa prezentowana w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego pokaże około 180 prac 59 artystów, malarstwo i rzeźbę. Różnorodność technik, odmienność stylistyczna i formalna pokazuje wcześniej już wspomnianą indywidualność twórczą artystów zrzeszonych w Konfraterni. Dominująca wśród członków Konfraterni tradycja kolorystyczna przełamywana jest poszukiwaniami sięgającymi do innych tradycji artystycznych.

Wernisaż: 31 lipca 2016, 12:00
Termin: 31 lipca – 30 października 2016, 10:00-17:00
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie, Galeria Wystaw Czasowych, Rynek 19, Kazimierz Dolny

logo


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow