AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Sceniczni włóczykije – Dziady Kazimierskie

Tych, którzy debiutują w roli widzów festiwalu Dwa Brzegi, zaskoczy zapewne wpływ lokalnej społeczności na charakter imprezy. Z pewnością przekonają się o nim uczestnicy dzisiejszego koncertu Dziadów Kazimierskich.

Z okazji 10. lecia festiwalu zespół przygotował płytę z dziesięcioma utworami, których tematyka tradycyjnie już oscyluje wokół samego Kazimierza Dolnego, tym razem z silnym dwubrzegowym akcentem (płytę zatytułowano zresztą tak jak festiwal). Ludyczny charakter melodii, dowcip słowny i dystans decydują o niezwykłej energii na scenie, która udziela się słuchaczom.

Muzyka zespołu to leniwie płynący czas przepisany na pięciolinię. Mimo ich punkowej energii, folkowego zacięcia i raperskich popisów (te ostatnie usłyszeć można w utworze „PKP”) – tutaj nic nie jest zupełnie serio. Peany na cześć przyrody, ludzi i architektury ujęto w ironiczny nawias. Na scenie czy planie teledysku Dziady przypominają wesołą i wyluzowaną zgraję muminkowych Włóczykijów z instrumentami w dłoniach. Uwagę przykuwa zwłaszcza charyzmatyczny lider, Włodek „Paprodziad” Dembowski.

W tym roku organizacji koncertu (stałego elementu w repertuarze Dwóch Brzegów) towarzyszy szczególna intencja. Dochód z biletów przekazany zostanie na pomóc Frankowi, 6-letniemu Kazimierzaninowi ze zdiagnozowaną adrenoleukodystrofią. To choroba genetyczna, która atakując układ nerwowy i korę nadnerczy, wywołuje zaburzenia metaboliczne. Problemy chorych na ALD znane są kinomanom – to właśnie na nią cierpi bohater „Oleju Lorenza”, filmu George’a Millera z 1992 roku. Bawiąc się pod janowiecką sceną, możemy pomóc zahamować rozwój choroby.

Koncert Dziadów Kazimierskich o godz. 20:30 w Janowcu (Klub Manes).

Filip Skowronek, Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow