PANΤA REI | Jan Michalak – malarstwo

Data
Godzina
Miejsce
30/07
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
31/07
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
01/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
02/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
03/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
04/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
05/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
06/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW
07/08
16:00-18:00
GALERIA DOM MICHALAKÓW


OPIS

Na wystawie zobaczyć będzie można czterdzieści obrazów pochodzących z rzymskiej pracowni Jana Michalaka oraz film i przedmioty eksperymentalne.

„Dla Jana Michalaka wszechświat jest organiczny i w stałym formowaniu się, ożywione i nieożywione łączą się w nieprzerwanej genezie. Słowo ma funkcję ewokującą i w rycie sztuki staje się formą, idea kształtuje się na płótnie i staje się myślą, która nie poddaje się pełnej kontroli samoświadomości. Formy Jana, które mają często początki geometryczne, są ziarnami rzuconymi z podświadomości w naszą codzienność. Cezanne, który zrewolucjonizował język sztuki, i którego z powodzeniem nazwać można Ojcem Kubizmu, widział w naturze formy: stożka, kuli, sześcianu, cylindra. W naszym artyście natura ma tę rygorystyczną esencję. Biomorfizm ekspresjonistyczny, gdzie kolor wzrasta i stymuluje realność magiczną i prymitywną, konkretyzując ją przed zachwyconym widzem. Kiełkuje w nadmiarze, konserwując nierealną lekkość. Wszechświat Jana zdaje się być uderzony i oślepiony ogniem słońca, eksplozją sił tajemnych i gwiezdnych, stwarza wielość form. Jego Sztuka jest intensywnie mistyczna, mistycyzmu wizyjnego i pogańskiego. Formy mają impakt emotywny idoli, które rodzą się z ciszy. Jego malowidła są darami wotywnymi dla bytu wyższego, który bawi się zmienianiem form i gubieniem się w fragmentarności realno-onirycznej. Most duchowy jest rzucony między płótnem a obserwatorem. Ten ostatni nieoczekiwanie jest wezwany do uczestnictwa w organicznej ewolucji kosmosu, by konstruować swoje sny. Z nieskończonej przestrzeni słowo daje początek formie, a ta przebija horyzont wizywny i emocjonalny widza, by potem zanurzyć się w nicości, powracając do frazy początkowej, zagubić się znowu w świecie niewypowiedzianego, niewidzialnego i żyć w zawieszeniu, oczekując magicznej regeneracji w podróży podobnej nucie muzycznej, pojawia się znikąd przez surrealną koincydencję energii i myśli, fluktuuje w powietrzu, stając się dźwiękiem i finalnie wraca do niewidzialności ciszy. Człowiek jest w ciągłym poszukiwaniu tajemnego wokabolarium stworzenia. Formy są ziarnami pierwotnego wszechświata i znajdują prawdę w uproszczeniu. Im bardziej zbliżamy się do początków człowieka, tym bardziej kształt oczyszcza się, stając się esencjalnym. Ciało ludzkie mogłoby zsyntetyzować się w geometrie, które wiążą się między sobą, w konsekwencjalności kosmicznej. Portrety Jana są pejzażami oniryczno-geometrycznymi, wypływającymi ze źródła sennego, mają pragnienie realności i z ich monumentalnością świętej góry rodzą nieskończony wszechświat form. My sami jesteśmy formą i stwarzamy nowe marzenia, nowe sny, nowe słowa. Jesteśmy materią i substancją twórczą tego wyjątkowego wszechświata, gdzie wszystko płynie i rodzi się od nowa. Bezruch nie należy do kodu genetycznego tej planety, tej galaktyki, wszystko i wszyscy jesteśmy wezwani do działania... Panta Rei... Wszystko płynie…” (Giuseppe Ussani d’Escobar)

Kurator: Giuseppe Ussani d’Escobar
Termin: 30 lipca – 16 sierpnia 2016, 16:00-18:00
Miejsce: Galeria Sztuki Dom Michalaków, ul. Nadrzeczna 24, Kazimierz Dolny


AUTOR
JAN MICHALAK – Urodzony w rodzinie inteligenckiej o tradycjach artystycznych. W końcu lat 90. XX w. podróżuje do Paryża, gdzie zaczyna malować na świeżym powietrzu. W warszawskiej ASP studiuje malarstwo olejne oraz techniki ścienne i fresk (2004 – dyplom z wyróżnieniem). Stypendysta Ministra Kultury 2005. Na 15. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych (Legnica) nagrodzony „Srebrną Ostrogą”, przyznawaną za odwagę i bezkompromisowość. W 2006 wyróżniony podczas Biennale malarstwa BWA w Wałbrzychu (Obraz „Tytaniczna katastrofa w ukrytym ogrodzie”), zostaje członkiem ZPAP. Opublikowany przez „Rzeczpospolitą" ranking wymienia Jana Michalaka wśród najlepszych artystów Polski. W 2009 zakłada w Kazimierzu Dolnym Galerię „Szopa”. Inne wybrane projekty: mural „Rozstrzelanie powstańców warszawskich” (Radom 2008, Festiwal Powstanie Sztuki), współpraca z Sachsische Bildungsagentur (2009), udział w 3. Biennale Artystów w Kazimierzu Dolnym (2010, wyróżnienie), performens „Vita di Prete” (Toskania 2011), wystawa „Poszukiwanie kamienia filozoficznego” (Kazimierz Dolny 2012), wystawa „Hereditatis Paternae” (Kazimierz Dolny 2013), wystawa „Lo Zilach Selenu Cepen Marunuch” (Kazimierz Dolny 2014), wystawa „Wieża Babel” (Kazimierz Dolny 2015), wystawa „Il Tenente Del Papavero Maggiore” (Rzym 2016).

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow