AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Bezpłatny seans filmu „Szczególny dzień” Ettore Scoli

Słodko-gorzkie dzieło Ettore Scoli było nominowane do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, zdobyło Cezara i Złoty Glob w tej właśnie kategorii. „Szczególny dzień” już dziś w Kinie Lubelskim. Bezpłatny seans odbędzie się o 19:30. Bilety zerowe można odbierać w kasach kina w Kazimierzu Dolnym.

Wirtuozerskie prowadzenie kamery w niewielkich pomieszczeniach, konsekwentnie budowane napięcie, nastrój zbliżającej się katastrofy, a nade wszystko wspaniałe kreacje Sophii Loren i Marcello Mastroianniego – wszystko to czyni „Szczególny dzień” arcydziełem sztuki filmowej. To poruszający komentarz na temat okresu faszystowskiego. Dla całego Rzymu „szczególnym dniem” jest w filmie dzień wizyty Hitlera która jest okazją do wielkiej manifestacji i monumentalnej defilady sił faszystowskich. W tle odświętnie wystrojonego miasta, ryczących głośników i wiwatujących tłumów ukazuje cichy dramat człowieka, wyrzuconego poza nawias „zdrowego społeczeństwa”.

„Szczególny dzień” został odrestaurowany przez CSC-Cineteca Nazionale pod nadzorem Luciano Tovoliego we współpracy z Surf Film. Film prezentowany dzięki współpracy z Włoskim Instytutem Kultury i Centro Sperimentale di Cinematografia.

Na Dwóch Brzegach pokażemy cztery oblicza Marcello Mastroianniego. Przegląd prezentowany na festiwalu to okazja do odkrycia kilku pereł włoskiego kina lat 60. i 70.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow